Üniversiteden Bilgiler
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Admin
Admin
https://unverstedenbilgiler.yetkinforum.com

Eczane Hizmetleri Bölümü Empty Eczane Hizmetleri Bölümü

Perş. Haz. 10, 2021 9:14 pm
Eczane Hizmetleri Bölümü Nedir?
Eczane, ihtiyaç sahibi hastaların ilaçlarını temin edebilecekleri kurumlara verilen addır.

Eczane Hizmetleri Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?
Eczane hizmetleri bölümü, sağlık meslek yüksekokulu bünyesinde yer alan 2 yıllık bir önlisans programıdır. Bu programın amacı; ilaç firmalarında,ilaç üretim laboratuvarlarında ya da ilaç satış kuruluşlarında görev alabilecek, ilaçlara dair her türlü bilgiye sahip olup müşterilerin taleplerine karşılık verebilecek, onları ilaçların etkileri ve kullanımı hakkında bilgi verebilecek, yetkin elemanlar yetiştirmektir . Söz konusu program 2 yıldan ve 8 dönemden oluşuyor olsa dahi, programın amacına baktığınızda bu sürecin çok yönlü ve fazla kapsamlı olduğunu görebilirsiniz. Eczane hizmetleri bölümünden mezun olan kişilere Eczane Teknikeri ünvanı verilir ve sağlık teknikeri statüsünde görev alır. Eczane hizmetleri bölümünün eğitim süresince teorik ve pratik çok fazla dersin öğrenimini göreceklerdir. Kimya ağırlıklı derslerin genelinde laboratuvarda gerçekleştirilen uygulama dersleri de söz konusu olacaktır. Uygulamaya bir başka eklenti ise eğitim sürecinin tamamlanması için öğrencinin 8 haftalık eczane stajını da gerçekleştirmesi gerektiğini belirtmek gerekir.
Eczane Hizmetleri Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?
Eczanelerde hizmetlerinde doktorlarca düzenlenen reçetelerde yer alan hazır ilaçları müşteriye sunan, hazırlanması gerekli ilaçları eczacı gözetiminde hazırlayan, laboratuvarda, ilaç sektöründe, ilaç depolarında ara eleman olarak çalışan kişidir.

Eczane Hizmetleri Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?
Eczane hizmetleri bölümü mezunları için çalışma alanları aldıkları eğitim göz önünde bulundurulduğunda oldukça geniş denilebilir. Bir mezun;

Kamu hastanelerine bağlı eczaneler
Üniversite hastanelerine bağlı eczaneler
Özel eczaneler
İlaç üretim firmaları
İlaç satış firmaları
ilaç depoları
gibi kurumlarda çalışma imkanı bulabilirler.